Dňa 14. 2. 2020 sa uskutoční školský karneval v priestoroch veľkej telocvične.
Tešíme sa na zaujímavé a originálne masky, na ktoré čaká sladká odmena.

Dňa 14. 2. 2020 sa uskutoční školský karneval v priestoroch veľkej telocvične.
Tešíme sa na zaujímavé a originálne masky, na ktoré čaká sladká odmena.
Koncom januára sa uskutočnilo okresné kolo už 69. ročníka Matematickej olympiády. Súťažili v ňom aj naši piataci a deviataci. Pekný úspech dosiahli Alex Války (5.A) a Jakub Kadiš (9.A), ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi.
Je nutné uviesť, že úlohy Matematickej olympiády sú veľmi náročné. Veď piataci riešia tri úlohy 2 hodiny a deviataci 4 úlohy dokonca 4 hodiny. Chlapcom blahoželáme.
Pripravoval: RNDr. PaedDr. Miroslav Mesaroš, PhD.
Dňa 4.2.2020 žiaci III. A privítali vo svojej triede ozajstného keramikára, pána Mareka Novotňáka. Trieda sa za pár minút premenila na keramickú tvorivú dielňu a pod detskými rukami sa hruda hliny menila priamo pred očami na najrôznejšie tvary. Rozžiarené detské tváre boli jednoznačným znakom spokojnosti. Najväčším prínosom takejto kreatívnej činnosti je rozvíjanie a prehlbovanie záujmu detí o tvorivú činnosť. Veríme, že naši žiaci budú svoj talent a zručnosť využívať aj v budúcnosti a takto ladené stretnutia sa stanú obohacujúcou tradíciou.
Lucia Zahoranová, III. A
Dňa 28. 11. 2019 sa konala matematická súťaž VŠETKOVEDKO pre žiakov 2. – 4. ročníka. Z našej školy sa zúčastnilo 35 žiakov. Z jednotlivých tried sa zúčastnili nasledovní žiaci:
2.A Andrej Lazorišák, Martin Oremus, Peter Palďuro
2.B Olívia Bajanová, Juliana Danková, Alica Galková
3.A Emma Blodyová, Dominik Hrebík, Nataša Ivaničková, Izabela Kováčová, Alex Palka, Maxim Palka, Lukáš Rosinský, Tomáš Rosinský, Jakub Tinák
3.B Laura Doskočová, Lukáš Eckhardt, Nela Oravcová, Damián Ožóg, Cynthia Pagáčová, Adriana Pohronská
3.C Alexandra Maringová, Richard Tlkanec
3.D Linda Gontková
4.A Jakub Fotta, Radoslav Pavol Hudec, Nelly Kecskésová, Matúš Lazorišák, Matej Mezey, Simona Naščáková
4.B Addison London Fox Bujna, Filip Horváth, Andrej Oslányi, Laura Pašková, Laura Štefanovičová
V celkovom celoslovenskom hodnotení sa najlepšie umiestnili: za druhý ročník Juliana Danková na 30. Mieste,
za tretí ročník Damián Ožóg na 17. mieste, Richard Tlkanec na 31. mieste, Izabela Kováčová na 32. mieste,
za štvrtý ročník Matúš Lazorišák na 49. mieste, Matej Mezey na 56. mieste, Jakub Fotta na 56. mieste.
Všetkovedkom školy sa stal Tomáš Rosinský na úžasnom 9. mieste v celoslovenskom hodnotení.
Všetkým zúčastneným gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník medzi žiakmi obľúbenej súťaže o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími!
Vážení rodičia na základe nového prevádzkového poriadku schváleného RÚVZ v Nitre, ktorý bude v platnosti po prerokovaní na Rade školy sa bude budova školy otvárať až o 7,40 hod.
Zabezpečte, prosím, príchod detí do školy tak, aby nemuseli čakať vonku. / okrem žiakov ŠKD /
Žiaci, ktorí dochádzajú alebo majú iné závažné dôvody na skorší príchod môžu požiadať o udelenie výnimky.
Žiadosť
Za pomoc a výnimočný prístup k deťom, zvlášť k deťom so zdravotným znevýhodnením združenie KlauDia zaslalo nominácie na ocenenie Srdce na dlani pre p. riaditeľku Mgr. Henrietu Martincovú, pani učiteľky - Mgr. Katku Zemanovú, Mgr. Petru Rebejovú, ale i Mgr. Ivanu Remeňovú a asistentku Tatianu Kortvély. Všetky nominácie prešli až pred vyhodnocovaciu komisiu a výsledok - odovzdávanie poďakovaní. Ocenenie v kategórii Dobrovolník/čka v oblasti výchovy a vzdelávania si prevzali menované dňa 29. 1. 2020 na slávnostnom podujatí v Synagóge. V kategórii dobrovoľník do 18. rokov boli tiež nominované naše 2 žiačky - Natálka a Nelka Zemanové.
Srdečne všetkým nominovaným gratulujeme.
Nezabudnuteľným zážitkom bolo aj spoločné vystúpenie Nelky a Natálky so spevákom Kulym.
Dňa 24. 01. 2020 sa žiačka 5.A Zuzka Fŏldešiová a žiačka 7.B Veronika Kováčová zúčastnili 27. ročníka Okresného kola súťaže v prednese slovenských povestí - Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Súťaž sa konala v Dome Matice slovenskej.
Žiačky sa aj napriek veľkej snahe na prvých troch miestach neumiestnili. Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy.
Dňa 13.1.2020 zahájili žiaci našej školy 5- dňový lyžiarsky výcvikový kurz, ktorý sa uskutočnil v lyžiarskom stredisku Ski Tále. Cesta nám ubehla neskutočne rýchlo, keďže nám v autobuse robili spoločnosť žiaci zo Základnej školy s materskou školou Dolný Ohaj. Čerstvo vzniknuté priateľstvá, dobrá nálada a krásna príroda ešte viac umocňovali radosť z nášho pobytu. Nakoľko sme boli ubytovaní v Chate Limba- Bystrá, na svah sme sa presúvali Skibus-om. To nám však vôbec neprekážalo, veď lyžiarsky svah bol vzdialený len niekoľko minút cesty. Kurzu sa zúčastnilo 27 žiakov zo 7. a 8. ročníka. Cieľom LVVK bolo oboznámiť žiakov nielen so základnými pojmami, názvoslovím či technikou lyžovania, ale najmä získať základné lyžiarske pohybové zručnosti. Môžeme skonštatovať, že všetci žiaci zvládli vzdelávacie štandardy z lyžovania pre 2. stupeň základných škôl. Na svahu i mimo neho sa správali slušne, zodpovedne a disciplinovane. V priebehu pobytu si unavené svaly zregenerovali vo Wellness centre Štiavničky- Banská Bystrica, vyhladovené žalúdky zase potešila pizza pečená priamo v našom ubytovacom zariadení. Celkovo môžeme s lyžiarskym kurzom vyjadriť spokojnosť a tešíme sa na ďalšie úspešne realizované lyžiarske výcvikové kurzy.
Mgr. Lucia Zahoranová, Mgr. Ľuboš Topor
Deti si prevzali ceny za modely kravičiek z obalov slovenských mliečnych výrobkov
Súťaž Poskladaj kravičku z obalov slovenských mliečnych výrobkov pozná už svojich víťazov. Súťaž vyhlásil Mliečny fond ešte vlani. Deti zo základných a materských škôl od mája do októbra 2019 zbierali obaly zo slovenských mliečnych výrobkov. Z nich poskladali trojrozmerné kravičky.
Najviac hlasov na webovej stránke Mliečneho fondu získala kravička detí zo súčasnej 3.A triedy na Základnej škole Škultétyho v Nitre. Najkrajšiu kravičku zo slovenských mliečnych výrobkov podľa rozhodnutia zástupcov prvovýrobcov a spracovateľov mlieka vytvorili zas deti z Materskej školy Komenského v Bošanoch (okres Partizánske). Obe víťazné triedy si dnes z rúk zástupcov Mliečneho fondu prevzali ceny.
„Cieľom súťaže bolo hravou formou naučiť deti rozoznávať slovenské mliečne výrobky. Chceli sme, aby si uvedomili, že aj oni môžu ovplyvniť životné prostredie, a to už len tým, že budú konzumovať slovenské mliečne výrobky. Tie nezanechávajú takú veľkú uhlíkovú stopu, ako zahraničné, ktoré putujú k našim spotrebiteľom tisícky kilometrov. Zároveň konzumáciou našich mliečnych výrobkov podporia aj lokálnych alebo regionálnych výrobcov a tým aj slovenskú ekonomiku,“ uviedla Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Tá odovzdala úspešným školákom z Nitry cenu v podobe interaktívnej tabule a balíka slovenských mliečnych výrobkov. Interaktívnu tabuľu a slovenské mliečne výrobky získali aj škôlkari z Bošian.
Dvadsiatka detí zo ZŠ Škultétyho v Nitre sa do súťaže zapojila s nadšením. Do školy nosili mliečne výrobky a obaly z nich všetci z triedy. Samotnú kravičku vytvorili za pomoci pani učiteľky Zuzany Srnkovej.
„Najskôr sme museli zohnať mliečne výrobky, lebo bez nich by sme kravičku nespravili. Niektoré časti sú na nej z kartónu, napríklad rohy, lebo tie by sme z obalov neurobili,“ vysvetlil tretiak Tomáš, podľa ktorého deti na zliepaní 3D zvieraťa pracovali takmer dva týždne.
„Ja som doniesol obaly z jogurtov, mlieka a zakysanky. Mliečne výrobky mám veľmi rád, jedávam ich aj dvakrát denne,“ pochválil sa žiak Jakub.
Škola sa s deťmi do aktivít Mliečneho fondu zapája už od prvého ročníka. Deti majú adoptovaných až 13 kravičiek.
„V minulých rokoch sme začali s adopciou kravičiek. Deti ich pomenovali a začali sa o ne starať. Teší nás, že naša 3D kravička hlasujúcich na internete zaujala. Deti nosili na jej výrobu obaly zo slovenských výrobkov každý deň a bolo vidieť, že začali piť mlieko aj v škole. Tieto aktivity obohacujeme aj o ďalšie. Napríklad sme na škole organizovali aj deň mlieka,“ vysvetlila učiteľka Zuzana Srnková.
Aktivity zamerané na zvýšenie povedomia aj spotreby slovenských mliečnych výrobkoch už 12 rokov organizuje Mliečny fond.
„Bol vytvorený medziodvetvovou dohodou v spolupráci Slovenského mliekarenského zväzu a Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka prispievajú na činnosť Mliečneho fondu spoločne. Investujú svoje peniaze do komunikácie so spotrebiteľom a považujú to za veľmi dôležité. Slovenskému potravinárskemu priemyslu niečo také vo všeobecnosti chýba. Za dvanásť rokov cielených aktivít vidíme už aj výsledky. Začínali sme so spotrebou mlieka na úrovni 153 kg na osobu a rok. Dnes sme prekročili 175 kg mlieka a mliečnych výrobkov na osobu a rok. Pre lepšiu predstavu sme vlastne za dvanásť rokov zvýšili spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov o asi 200 tisíc ton ročne,“ dodal Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu.
Kontakt:
komunikacia@slovenskemlieko.sk
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/209646 11 minúta vysielania
V kategóriách D,E, F sa zúčastnilo 16 žiakov 6. – 8. ročníka.
Z každej kategórie postupujú dvaja žiaci do OK DO.
Okresné kolo sa uskutoční 14. 2. 2020
Kategória F 6.ročník
1.miesto M. Hanzlík 6.A
2.miesto A. Bortík 6.A
Kategória E 7.ročník
1.miesto M. Humpolec 7.A
2.miesto D. J. Shaughnessy 7.A
3.miesto S. Staňová 7.A
4.miesto A. Letko 7.A
Kategória D 8.ročník
1.miesto S. Szombayová 8.A
2.miesto L. Blažej 8.B
pripravovala: Mgr.Jančiarová
2. kategória
1. miesto Z. Földešiová 5.A
2. miesto T. Drahošová 5.A
3. miesto B. Gallová 5.A , A. Beniková 5.B
Zúčastnili sa a neumiestnili: E. Vachalová 5.B a E. Palková 5.B
3. kategória:
1. miesto: V. Kováčová 7.B
Zúčastnili sa a neumiestnili: E. Škorecová a P. Lavrincová 6.A
Dňa 17. 12. sa uskutočnilo vyhodnotenie informatickej súťaže s názvom iBobor. V tomto školskom roku si v dňoch od 12. 11. do 15.11. svoje sily v tejto súťaži zmeralo 68 žiakov 3., 4. a 5. ročníka v kategórii Drobci a Bobríci, 11 žiakov 6. a 7.ročníka v kategórii Benjamini a 10 žiakov 8. a 9. ročníka v kategórii Kadeti.
Víťazi v jednotlivých kategóriách:
Drobci
3.D H. Bojdová, M. Miháliková, M. Burčiar, L. Ševčíková , L. Hamarová , L. Gontková, I. Šima, R. Kováčová
3.B D. Ožóg
Bobríci
4.A I. Fillo, N. Kečkéšová, S. Naščáková, H. Bednáriková, M. Borza, Š. Dušička, Ro. Bortníková, E. Halajová
4.B S. Kozárová, M. Mrllák, E. Hills, H. Semančíková, A. Oslányi
4.C L. Schloserová, S. Tomečka
Bobríci
5.A A. Szulányi, D. Samuel, A. Války, B. Benková
5.B Palková Ema – 100%, V. Vatrálová, A. Ďuriš, A. Giertl, L. Drábeková
Benjamini
7.A M. Chlebcová, D. Rakovič, D. Shaughnessy
7.B L. Oškerský
Kadeti
8.A N. Zemanová
pripravovali: Mgr. Moravčíková, Mgr. Vatrálová
Dňa 16. 12. 2019 sa žiaci 3. A triedy rozhodli potešiť svojich najbližších vianočnou pohľadnicou. Moderná doba vytlačila listové zásielky do úzadia a nahradila ich elektronická pošta - e-mail, sms... O to vzácnejšie je, keď po príchode domov nájdeme v poštových schránkach list, či pohľadnicu. Keďže naši žiaci radi rozdávajú radosť, spoločne sme na hodine slovenského jazyka vypísali vianočné pohľadnice a išli ich zaniesť na poštu. Veríme, že zvolených adresátov potešia a vyčarujú úsmev na tvári.
Žiaci 3. A s p. uč. Luciou Zahoranovou
29. novembra sa konalo druhé kolo Junior TOP ligy U10, v ktorom žiaci ZŠ Škultétyho dva zápasy vyhrali, dva remizovali a dva prehrali. Napodobnili tak prvé kolo, kde zaznamenali po jednej výhre, remíze a prehre. V tabuľke sú tak na treťom mieste s dvanástimi bodmi.
ZŠ Fatranská - ZŠ Škultétyho 1:0
ZŠ Kniežaťa Pribinu - ZŠ Škultétyho 0:1 (Šimon Homola)
ZŠ Škultétyho - ZŠ Beethovenova 2:0 (Jakub Burčiar, Addison London Fox Bujna)
ZŠ Škultétyho - ZŠ kráľa Svätopluka 0:1
ZŠ Škultétyho - ZŠ sv. Gorazda 1:1 (Jakub Grujbár)
ZŠ Škultétyho - ZŠ sv. Gorazda 1:1 (Šimon Homola)
Tabuľka:
1. ZŠ kráľa Svätopluka 9 6 3 0 26:6 21
2. ZŠ Fatranská 10 6 3 1 26:9 21
3. ZŠ Škultétyho 9 3 3 3 8:8 12
4. ZŠ sv. Gorazda 9 2 4 3 9:13 10
5. ZŠ Beethovenova 9 1 1 7 4:24 4
6. ZŠ Kniežaťa Pribinu 6 1 0 5 3:16 3
Najlepší strelci:
1. Šimon Kováč (ZŠ Fatranská) 11
2. Marek Báťa (ZŠ kráľa Svätopluka) 11
3. Samuel Rumanovský (ZŠ kráľa Svätopluka) 9
4. Šimon Homola (ZŠ Škultétyho) 4
5. Michal Kriška (ZŠ Fatranská) 4
Žiaci 3.C triedy dňa 06. 12. 2019 maľovali svoje búdky pre vtáčiky. Inšpirovali sme sa ľudovými vzormi z obce Čičmany. Búdky už majú svoje miesto na stromoch v areáli ZŠ Škultétyho a v tomto čase čakajú na nových obyvateľov.
Hovorí sa, že dnešné deti málo a nerady čítajú.
Naši prváci a druháci toto konštatovanie v utorok, 10. 12., spochybnili.
Do triedy im zavítala pani spisovateľka. Prišli s ňou malí kamaráti – kocúrik Riki a mačka Sofia.
Žiakom pani Lidajová predstavila už druhú svoju knihu, v ktorej opísala veselé príhody dvoch zvieracích nezbedníkov. Autorským čítaním prechádzala spolu s deťmi svetom rozprávky, kde zábava, hra a pomoc majú svoje stále miesto. O tom, že malí poslucháči dávali dobrý pozor, že ju počúvali s porozumením, sa pani spisovateľka presvedčila, keď žiakom dávala otázky a úlohy, ktoré preverili ich pozorovateľské schopnosti. Žiaci riešili tvorivé pracovné listy, naučili sa kresliť mačku a psíka. Možno v budúcnosti sa niektorý z nich stane ilustrátorom či spisovateľom.
Autorku knihy „Rikiho dobrodružstvá“ deti zasypali množstvom otázok. Beseda bola spojená aj s predajom nového titulu, pani spisovateľka napísala každému majiteľovi či majiteľke knihy milé venovanie spolu so svojím podpisom.
Žiakom sa hodina strávená s pani spisovateľkou Lidajovou veľmi páčila. Naplnila ich očakávania, dozvedeli sa, ako vzniká kniha, čo robí ilustrátor, a kam chodia spisovatelia po inšpiráciu. Autorka príspevku Renáta Titková
Tento rok sme sa po druhý krát zapojili do súťaže First Lego League. Téma pre tento školský rok je City Shaper (Budujeme / Zveľaďujeme mesto). Už v auguste nám boli do školy doručené nové lego kocky, ktoré sme stavali presne podľa návodu. Jednotlivé prekážky, ktoré sme si z kociek postavili, sme rozostavili podľa plánu na hracie ihrisko a takto nám vznikli jednotlivé misie. Tento rok nás milo prekvapili, neboli také náročné ako minulý rok a dokonca pribudla aj nová misia – inovatívna stavba. Nami vytvorený ľubovoľný domček .
Uvažovali sme nad rôznymi možnosťami, akoby by sme mohli vylepšiť naše mesto. Nemuseli sme ísť ďaleko. Všetci určite poznáte zarastený priestor vedľa „hasičov“. Po konzultácii so stavebným architektom sme došli k jednému záveru vytvoriť detské ihrisko, ktoré bude slúžiť aj pre zdravotne znevýhodnených. Vzhľadom k tomu, že hneď vedľa je Spojená škola internátna (materská škola aj základná škola) a oproti je Domov dôchodcov, ktorí sú v nich umiestnení, resp. navštevujú deti aj dôchodcovia s rôznymi zdravotnými postihmi. Uvedený priestor sa nachádza v ich tesnej blízkosti veľkého sídliska ako aj v blízkosti Mestskej haly, kde sa realizujú rôzne akcie. Preto si myslíme, že by to bolo ideálne miesto pre ihrisko. Bolo by veľmi užitočné, ak by rodičia detí so zdravotným postihom mali tiež cestou zo škôlky, príp. školy ihrisko, kde by boli v bezpečí a mohli sa hrať. Určite poznáte rodiny, v ktorých sú takéto deti.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým ako by sa mohli ísť hojdať deti na invalidnom vozíčku alebo sa zahrať na pieskovisku, prípadne skákať na trampolíne? Nepredstaviteľné, však? Vďaka informáciám a fotkám od záhradnej architektky sme sa dozvedeli, že vo svete takého ihriská existujú. Dokonca aj na Slovensku sú takéto ihriská, žiaľ len štyri – vo Zvolene, Žiline, Košiciach a v Bratislave – Petržalke. Vytvorili sme model ihriska, aké by mohlo vyrásť aj v Nitre.
Náš inovatívny projekt sme predstavili aj zástupcom mesta Nitra Mgr. Miloslavovi Špotákovi – viceprimátor mesta Nitra, PaedDr. Márii Orságovej – vedúca odboru školstva, mládeže a športu a Mgr. Henriete Martincovej – riaditeľka našej školy. Náš inovatívny projekt sa im veľmi páčil a oslovil ich. Veríme, že v budúcnosti takéto ihrisko vznikne, ak nie na našom sídlisku, tak aspoň na inom mieste v Nitre.
Dňa 11. decembra 2019 bol náš veľký deň, kedy sme si zmerali skúsenosti, zručnosti a vedomosti s ďalšími tímami. V Žiari nad Hronom sme sa všetci stretli v Mestskom kultúrnom centre, kde sme pred odbornými komisiami predstavili našich robotov, ukázali tímovú spoluprácu, prezentovali svoje inovatívne projekty a na záver si naši roboti zmerali sily v RobotGame. Zistili sme, kde máme ešte nedostatky a budeme na nich ďalej pracovať, aby sme ich odstránili. Odbornú komisiu najviac oslovili tri inovatívne projekty, ktoré na záver každý tím odprezentoval pred všetkými účastníkmi. Naše ihrisko pre zdravotne znevýhodnené deti sa umiestnilo na krásnom treťom mieste. Najväčšia vďaka patrí záhradnej architektke, ktorá nás inšpirovala a ukázala nám na fotkách ihriská vytvorené v zahraničí. Samozrejme nesmiem zabudnúť na celý tím žiakov našej školy.
Členovia tímu: Alenka Remeňová, Veronika Vatrálová, Andrej Bortník, Martin Pavlík, Anton Letko, Dárius Rakovič, Georgy Galuev, David Shaughnessy a Marko Humpolec.
Powered by aSc EduPage