• O predmete

• "Radosť z uvažovania a chápania je najkrajším darom prírody." (Albert Einstein)

"Ako vzniká vynález? Všetci vedia, že niečo je nemožné. Potom sa však objaví nejaký blázon, ktorý nevie, že je to nemožné a urobí vynález." (Albert Einstein)

Slovo fyzika pochádza zo starogréčtiny (φυσικός (fysikos) = prirodzený a φύσις (fysis) = príroda).

Fyzika bola pôvodne náuka o prírode vôbec, ktorá sa vyvíja už viac ako dve tsícročia. Dnes je to veda, ktorá skúma objektívne vlastnosti hmoty a najjednoduchšie formy pohybu.

Postupne, ako počet poznatkov o prírode narastal, oblasť fyzikálneho súšania sa zužovala. Oddelili sa biologické vedy, ktoré skúmajú špecifické deje v živých organizmoch, ďalej vedy zaoberajúce sa zmenami v zložení látok (chémia) a iné prírodné vedy (astronómia, geológia, mineralógia a ďalšie). Fyzika je prírodná experimentálna veda, ktorá súma fyzikálne vlastnosti telies a ich vzájomné pôsobenie - interakcia.

Fyziku z hľadiska historického rozdeľujeme na klasicku modernú fyziku.
      Z hľadiska spôsobu štúdia prírodných javov rozdeľujeme na experimentálnu, teoretickú aplikovanú fyziku.

Disciplíny fyziky:

- mechanika

- termika

- molekulová fyzika

- fyzika elektromagnetizmu

- optika

- atómová fyzika

- fyzika kondenzovaných látok

- jadrová fyzika

- astrofyzika

Ilustračné obrázky. Zdroj: iStockphoto.com;   https://www.mlady-vedec.eu/index.php/blog/entry/fyzika