• Aktivity školy

        •  

          Baltík, Qobo, Photon

          Na hodinách informatiky a informatickej výchovy sa venujeme oblasti robotiky. V dnešnej dobe sa robotika a programovanie nachádza v každom odvetví. Žiakom tému robotov a ich programovanie sprostredkovávame zábavnou formou, ktorá je rovnako atraktívna pre chlapcov i dievčatá.


          Žiaci na 1. stupni sa učia čarovať s Baltíkom a programovať robota Qobo od spoločnosti Robobloq. Slimák QOBO naučí deti základom programovania hrou. Žiaci pošlú QOBA do sveta po pripravenej MAPE, na ktorej môže spolu s 30 puzzle kartami zažiť svoje dobrodružstvá. Spieva, tancuje, hýbe sa a svieti rôznymi farbami. Navyše sa deti na jeho cestách učia angličtinu. Qobo je vzdelávací programovací a interaktívny zábavný robot pre deti. Podstata programovania je založená na kartách, pričom si deti cvičia logické myslenie a praktické schopnosti. Výhodou robota Qobo je ľahká manipulácia, variabilita herného plánu a práca s ním je intuitívna.

          Na druhom stupni žiaci programujú jedného z najvyspelejších vzdelávacích robotov Photon. Používanie robota Photon v súvislosti s rôznymi predmetmi v rámci skupinových aktivít rozvíja aj logické myslenie. Element kreativity na hodinách pomáha žiakom rozvíjať kritické myslenie a schopnosť spolupráce, čo sú schopnosti potrebné pre úspech v budúcnosti. Robot ako akademický nástroj funguje rovnako so všeobecným základným vzdelávaním, ako aj so špecializovanými technickými predmetmi a počítačovou vedou. Samostatné aplikácie a výukové scenáre sú vytvorené pre všetkých žiakov.

                                 

          Micro:bity v škole

             
          V školskom roku  2020/2021 sme získali grant na  Micro:bity v škole od Nadácie Pontis a nadačného fondu Telekom na zakúpenie unikátnej sady pomôcok na programovanie micro:bit, ktorá  zaujímavou a interaktívnou formou približuje svet digitálnych technológií.

          Tieto pomôcky na výučbu programovania pritom môžu byť využité nielen na hodinách informatiky, ale aj na všetkých ostatných predmetoch, pretože ich použitie je veľmi praktické a variabilné.  Micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý robí informatiku zábavnou hrou. Obsahuje displej, tlačidlá, senzor pohybu, naklonenia, teploty a svetelnosti. Najlepšie na ňom je však možnosť pripájať ďalšie senzory a aktory - LED pásiky, reproduktory, motorčeky, čerpadlá, senzory pohybu, atď. Využiť sa tým pádom dá napr. v biológii (automatizovaný inkubátor), fyzike (meteo stanica), chémii (meranie CO2), či dokonca na hodinách literatúry a hudobnej výchovy.

           

          Grantový program Jaguar Land Rover v spolupráci s Nadáciou Pontis

          V druhom ročníku zamestnaneckého grantového programu „Zamestnanci Jaguar Land Rover pomáhajú 2019“ získalo spolu 12 000 eur dvanásť projektov, ktoré sa zameriavajú na zachovanie kultúrnych hodnôt, rozvoj vzdelávania a spoluprácu v rámci komunít.

          Medzi víťaznými projektmi bola aj naša ZŠ na Škultétyho ulici. Na podporu nášho projektu  sme získali finančnú podporu z nadačného fondu 1000 eur.  Vďaka grantu vytvoríme Čarovnú roklinku, v ktorej zrevitalizujeme pocitový chodník,  vytvoríme motýliu lúku, bylinkovú záhradu i napájadlá pre vtáky.

          Čítajte viac:  https://mynitra.sme.sk/c/22196038/jaguar-land-rover-podpori-zo-svojho-grantoveho-programu-tucet-projektov.html#ixzz5xQcDjb00

             

          Innovation camp

          V rámci krúžku Finančnej gramotnosti sme sa prihlásili do súťaže Innovation camp spolu s ďalšími slovenskými školami. Keďže po minulé roky nás nevylosovali, ani som veľmi nedúfala. No presný opak sa stal pravdou a želanie našich súťažiacich žiačok z 8.A bolo vyslyšané. Prenáramne potešené Lenka Navarová, Ivka Raczká, Simonka Szombayová, Linda Šugrová a Sabínka Vrábelová začali ihneď s prípravami.

          V deň „D“ sme sa skorým autobusom vypravili do centrály Slovenskej Sporiteľne v našom hlavnom meste. Chutné raňajky, posledné úpravy bankárskeho vzhľadu a súťaž sa mohla začať. Desať päťčlenných tímov, kde sa nikto s nikým navzájom nepoznal, súťažilo o najvyššiu špagetovo-lepidlovo-špagátovo-maršmelovú vežu. Atmosféra zo strachu z neznámeho a nepoznaného sa čarovne menila na príjemné tvorivé a kamarátske prostredie. Spoločenskú hru sme síce nezískali, no motivácia a chuť vyhrať vzrástli o tristo percent. Po úvodnom zoznámení nasledovalo zadanie výzvy: „Ako bude vyzerať, fungovať, komunikovať banka budúcnosti?“. A následne asi trojhodinové vymýšľanie, spracovanie pomocou PowerPointu, precvičovanie rečníckeho talentu za pomoci konzultantov priamo z banky. My učitelia sme zatiaľ absolvovali prehliadku tejto banky a prednášku z finančnej gramotnosti.

          Prestávka na obed bola veľmi príjemnou časťou dňa. Po nej postupne prezentácia tímov a všetky chceli vyhrať. Porota, hoci príjemná, nič nedarovala len tak. Bolo to úžasné pozorovať, aké šikovné sú deti a ako sa zžili a pasovali s tým všetkým. Verdikt poroty bol najočakávanejšou chvíľou. Tretie miesto tím našej Lindy a výhra-slúchadlá. Druhé miesto tím našej Ivky s hodinkami. Prvé ani nevieme. Najhlavnejšie pre nás bolo, že dievčatá boli šťastné jedna pre druhú aj spolu. Plné zážitkov, skúseností, nových kontaktov a s odhodlaním pracovať na takom nejakom mieste.

          Som veľmi rada, že sme mohli byť súčasťou tohto príbehu a už teraz sa tešíme na ďalšie.

          PaedDr. K. Chlapečková, PhD.

           

           

          Nitrianska komunitná nadácia v spolupráci s firmou Bramac nám prostredníctvom Otvoreného grantového kola podporila projekt „Malí remeselníci“ sumou 1000 €.

          Finančné prostriedky sme použili na zakúpenie potrebného materiálu, pomocou ktorého sme mohli žiakom 1. stupňa sprostredkovať popoludnie plné vedeckého bádania, konštrukčných úloh, objavovania zákonitostí prírodných dejov, tvorivých umeleckých dielní a kuchárskych zručností.

          Školská knižnica „Čarovná čitáreň“ a susedná trieda sa premenili na tvorivé dielne, kde si malí vedci, konštruktéri, cukrárky a umelci vyskúšali:

          zostrojiť parný stroj, vytvoriť elektrické obvody, ktoré svietia, vyskúšať si prácu meteorológa, zažiť výbuch sopky, stretnúť pravekých dinosaurov, zložiť a naprogramovať robotov, spoznať prácu konštruktérov automobilov, motoriek a lietadiel, vyrobiť si šperky, šperkovnice, ozdobné kvetináče pre mamičky, maľovať na sklo, modelovať z modelovacej hmoty, vyzdobiť si pomocou odtlačkov a farieb na textil veselé tričká, napiecť koláčiky pre kamarátov, spolupracovať, zabávať sa a spoločne prežiť jedno tvorivé popoludnie v škole.         ·

          Malí remeselníci sa mohli svojimi výrobkami a objavmi pochváliť aj návšteve, ktorá zavítala do priestorov tvorivého diania: pani R. Bojdová z NKN, pani A.Scheller z firmy Bramac, pani M. Országová, vedúca odboru školstva, pani M. Rácová, poslankyňa mestského zastupiteľstva.

          Objavná a umelecká práca detí v tvorivých dielňach by sa len veľmi ťažko dala zrealizovať bez obetavej pomoci dobrovoľníčok: pani A. Drahošovej, pani V. Kĺbikovej, D. Titkovej a pani učiteliek: Z. Antalíkovej, K. Zemanovej, M. Lavrincovej, P. Rebejovej a K. Chlapečkovej. Za veľkú podporu pri realizácii projektu ďakujeme aj pani riaditeľke H. Martincovej.

          Realizačný tím projektu  R. Titková , D. Moravčíková

           

           

          LANDROVER 4x4 - finančná gramotnosť JA SLOVENSKO

          Nezabudnuteľným zážitkom pre pár deviatakov bude 16.október 2019. V tento deň sme sa totiž zúčastnili celonárodného finále súťaže Land Rover 4x4 v rámci projektu finančnej gramotnosti cez JA Slovensko. Náš tím MR. JAJ ako aj ďalších 8 tímov predvádzal autíčko spĺňajúce parametre podľa príručky v rôznych disciplínach podľa pravidiel. Finále prebiehalo priamo v nitrianskej firme  Jaguar Land Rover.

          Príprava na súťaž začala už v minulom školskom roku. Základný model autíčka zasponzoroval Jaguar. My sme sa rozhodli vylepšiť vzhľad a elektroniku - svetlá. Michal Lavrinc, Ryšavý Nicolas, Očkovský Šimon, Jakub Kadiš, Adam Vajda a Jakub Madunický sa nepravidelne stretávali a vymýšľali, vylepšovali, zháňali, „stúpali, ale aj padali“. Konečná sklolaminátová karoséria fialovo-modrej chameleónovej perleťovej metalickej farby doplnená o predné biele, zadné červené a ďalšie svetielka fungujúce v tme na senzor, mierne napruženie kvôli lepšiemu zdolávaniu terénu sa otestovalo vnútri aj vonku. Príprava spočívala aj vo vytvorení portfólia, prezentácie ako aj samotné prezentovanie a uniforiem.

          Po registrácii sme si pripravovali samotný výstavný stôl. Absolvovali sme 5 disciplín. Najzaujímavejšou bola istotne prekážková dráha, kde každý člen tímu musel predviesť svoje zručnosti. Veľmi chutný bol obed.

          Momentálne nevieme celkové poradie. Vo vyhlásených kategóriách sme prvenstvo nezískali, no pre nás je to obrovská skúsenosť. Keďže sme boli jediná ZŠ, klobúk dole. Chalani sa naučili spolupracovať v tíme, byť zodpovednejší, načasovať úlohy a prezentovať. Perfektne si precvičili angličtinu – bez problémov sa dorozumievali s porotcami.

          No a po návrate do školy sa náš tím prezentoval ešte aj pred spolužiakmi a verím, že mnohých inšpirovali.

          Za náš tím PaedDr. Katarína Chlapečková, PhD.

           
           

          Národný projekt „Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva”. 

          Škola získala digitálny set – tabuľa, dataprojektor, NB, 20 tabletov

          Cieľom projektu je vybudovanie a vytvorenie funkčného elektronického vzdelávacieho systému a uvedenie elektronických služieb do prevádzky, tak ako aj zriadenie a vybavenie digitálnych tried, prispôsobenie digitálneho obsahu a v neposlednom rade aj vyškolenie vybraných pracovníkov pre zabezpečenie ďalšieho vzdelávania pedagogických pracovníkov. Projekt realizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom, je financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci programu OPIS Trvanie projektu je od 22. 11. 2013 do 30. 9. 2015.

          Zapojili sme sa do tejto kategórie: Máme radi Slovensko a Učím sa- učím ťa

          Cieľom bolo vytvorenie multimediálneho sprievodcu po zaujímavých lokalitách Slovenska. Materiál sa bude dať prostredníctvom mobilných technológií (tablet, telefón, notebook) použiť ako sprievodca pri exkurziách, výletoch alebo počas súkromných návštev daných lokalít

          Každá zapojená škola, teda učitelia v spolupráci so žiakmi, vytvoria informatívny materiál prostredníctvom dodanej aplikácie. Sprievodca lokalitou sa bude skladať z výkladových textov, fotografií, videí a iných multimediálnych materiálov.

          https://www.youtube.com/watch?v=olHkF-L6B08&t=1s

           

           

          AMV

          Učitelia našej školy sa zapojili do projektu  Aktivizujúce metódy vo výchove, v rámci ktorého škola získala interaktívnu tabuľu a dataprojektor.

          Projekt AMV sa zameriava na skvalitnenie vzdelávania odborných a pedagogických zamestnancov  v oblasti výchovy. Špecializuje sa pritom na profesionálne zvládnutie využívania aktivizujúcich metód vo výchove nielen v reálnom prostredí, ale i v spojení s novými informačnými technológiami. 

          Účastníci vzdelávania, pracujúci v oblasti výchovy si posilnia kompetencie v implementácii aktivizujúcich metód do praxe, tak aby ich dokázali využívať v prospech formovania základných hodnôt detí a mládeže, posilnenia mediálnej gramotnosti a znižovania výchovných problémov. 

           

           

          Educate Slovakia je národný projekt organizovaný za účelom zlepšiť komunikačné a jazykové schopnosti žiakov. Hlavným cieľom je rozšíriť interkultúrne vedomosti žiakov na Slovensku prostredníctvom atraktívnych tréningov sprostredkovaných zahraničnými stážistami v anglickom jazyku. Témy jednotlivých tréningov budú zamerané na tradície vo svete, gastronómiu, životný štýl, ale aj témy z osobnostného rozvoja, napr: „Sociálne médiá v mojom živote, Sám si vyberám, kedy nasledovať iných a kedy nie, S priateľmi sú veci zábavnejšie. Metódy a spôsoby výučby: interaktívne hry,  simulácie a súťaže, diskusie, videá, skupinová práca, projekty, online prieskum.

          Prvý februárový týždeň na našej škole pôsobili dvaja zahraniční stážisti z Taiwanu a Egypta. Absolvovali spolu 20 vyučovacích hodín. Žiaci boli nimi nadšení, zapájali sa do všetkých aktivít a mali radosť z toho, ako sú schopní komunikovať v anglickom jazyku. Hodiny boli veľmi zaujímavé a živé. Lektori sa vyjadrili, že sa u nás cítia ako doma a bolo im potešením  pôsobiť na našej škole.

          ELITE 2013

          Občianske združenie   SAMSUNG   Galanta

          Grantový  program  na podporu základných škôl v rámci Trnavského a Nitrianskeho kraja.

          Hlavným cieľom grantového programu ELITE je rozvoj inovatívnych metód vzdelávania na základných školách, vytváranie prostredia motivujúceho k rozvoju technických zručností žiakov, podpora talentovaných žiakov  a rozvoj zručností učiteľov pre vyučovanie prostredníctvom nových vzdelávacích metód.

          Vďaka podpore sme získali na náš projekt s názvom Ako sme vyrábali planéty Slnečnej sústavy prostriedky na zakúpenie NB, fotoaparátu a kamery. 

          Ďakujeme za pridelené finančné prostriedky občianskemu združenie Samsung Galanta.

          Realizáciu projektu so žiakmi 4. A triedy a 6.A triedy si pozrite vo fotogalérii našej školy.

          Iniciátorky projektu: p.uč. Moravčíková, p. uč.Titková

           
           
          Športom k novým priateľstvám - premiéra   25.10.2011
           
          Iniciátorky projektu: p.uč.Titková, Moravčíková
                                                                               
           
          Športom k novým priateľstvám - predpremiéra   19.10.2011
           
           
           

          Malý policat

          Projekt, ktorý je zameraný na  prevenciu pôsobenia a poúčania rodičov – vodičov, ktorých deti sú žiakmi našej ZŠ.  Sú to rodičia, ktorí porušujú dopravnú značku pri vstupe do areálu našej školy.

          Hliadky malých policajtov, to sú naši žiaci z ročníkov 1. – 4. , ktorí budú dbať nato, ako sa dodržuje tento predpis pri našej základnej škole.

          Iniciátorky projektu: p. uč.Moravčíková, Srnková, Weissová

           

                                   
              

          EKO trieda
          Dňa 28. apríla 2006   bola slávnostne otvorená za prítomnosti p. primátora F. Víteka

          a ostatných zástupcov, ktorí prispeli k jej vybudovaniu.EKO trieda pozostáva z drevených stolov, sedačiek pre žiakov, pokusných políčok pre 7 tried a pieskoviska.  
          Iniciátorky projektu: p.uč.Bégerová, Kollárová, Titková 

            



            
          Átrium
            Iniciátorky projektu: p.uč.Bégerová, Kollárová, Titková
           

           
            
          Dopraváčik
          Hurá do jazdenia!
          Dňa 20.10.2006 bolo slávnostne odovzdané za prítomnosti televízie Central, hostí z NKN,
          fondu Bona Via a detí našej školy a družobnej škôlky do užívania minidopravné ihrisko pri budove našej ZŠ.
          Deti si môžu zajazdiť na kolobežkách, prejsť trasu s autíčkami na ovládanie,
          poznávať dopravné značky a dopravné prostriedky namaľované na stenách školy.
          V roku 2007 sme dokúpili z prostriedkov Msú Nitra ďalšie kolobežky a bicykle.
            Iniciátorky projektu: p.uč.Moravčíková, Srnková, Weissová     



           
               
          Malý záhradkár
          Projekt je  zameraný na práce na políčkach, na ktorých si žiaci overujú
          svoje vedomosti z oblasti záhradkárstva, sadenia, ošetrovania porastov.
          Malí záhradkári  tu pracujú s ozajstným náradím ako veľkí záhradníci.
            Iniciátorky projektu: p.uč.Bégerová, Kollárová, Titková     

            
          Čarovná čitáreň
          Sadnite si na vankúše alebo  pohodlne  do kresla a môžte začať čítať.
          V našej čarovnej knižnici si každý nájde nejakú zaujímavú knižku na čítanie,
          ktorú si môže požičať aj domov. Každú stredu si ju príde vymeniť za inú.
          Kto rád číta,určite príde každý týždeň. V knižnici sa konajú súťaže v recitácii,
          hráme rôzne scénky, tancujeme, pozeráme rozprávky.
            Iniciátorky projektu: p.uč., Kollárová, Titková , Turbová 
           
           
          Nové a moderné metódy a formy vyučovania skvalitňujú vyučovací proces v škole
          Implementácia moderných vzdelávacích metód a prostriedkov                                       
          Iniciátorka projektu: p.uč. Pileková

           
          Učebňa dopravnej výchovy
          Malý vodič, malý záchranár je názov učebne dopravnej výchovy.
          V učebni si deti preverujú svoje vedomosti z oblasti dopravnej výchovy formou hry a zábavy.
          Máme tu pexesá dopravné značky, dopravné koberce, dopravné prostriedky,
          prenosné dopravné značky, autá na ovládanie, knižky, video, CD hru na počítač S Martinom na cestách.
          V učebni sa učímeaj poskytovať prvú pomoc ako ozajstní záchranári.
          Iniciátorky projektu: p.uč.Moravčíková, Srnková, Weissová   




          Maľujeme svoju školu
          Žiaci našej školy s pomocou p. učiteliek si skrášlili svoju školu rôznymi maľbami na stenách školy.
           
          Iniciátorky projektu: p.uč. Srnková , Moravčíková
           

            
          Deň komunitných nadácií
          Asociácia Komunitných Nadácií Slovenska, ktorá vznikla v roku 2003, spoločne zorganizovala Deň komunitných nadácií. Nitrianska komunitná nadácia, člen AKNS, pripravila pre občanov Nitry, v piatok 16. mája 2008 od 13.00 do 17.00 zaujímavú prezentáciu najúspešnejších podporených projektov.
          Na Svätoplukovom námestí “vyrástli“ stánky organizácií, ktoré prispeli k zlepšeniu kvality života v našom meste.
          Svojou návštevou podporil oslavy Dňa komunitných nadácií aj primátor mesta Nitra Jozef Dvonč, ktorý slávnostne otvoril atraktívne podujatie. Návštevníci mali možnosť vidieť prezentácie organizácií:
          Materské centrum Klokanček, Tralaškola, Asociácia Divadelná Nitra, Súkromné konzervatórium, Športový klub NSŠ Scorpioni Nitra, Arabeska, OZ LEUSTACH, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, 44. Zbor Egrešov, ŠK modernej gymnastiky, I.NIMA, ZŠ Škultétyho, Folklórny súbor Fertuška,
          Centrum Slniečko, Komunitné centrum a OZ STORM. Prezentácia bola sprevádzaná pestrým programom.
          Vystúpenia boli rôznorodé. Na svoje si prišli detskí, ale aj dospelí diváci. Tento deň sa niesol v duchu filantropie, proti čomu nenamietalo ani májové počasie.
          Iniciátorky: p. učiteľky Bégerová, Kollárová, Moravčíková, Srnková, Titková, Turbová, Weissová
           
    • Kontakty

      • Základná škola Škultétyho ul.
      • Základná škola pevná linka +421 0376518946 mobil: +421910 281 200 +421911 901 963 Školská jedáleň 0911 732 676
      • Škultétyho ul.1, Nitra Slovakia
      • zsskultetyho1_nitra Zelená škola nasa_zelena_skola_skultetyho
      • Základná škola Škultétyho 1, Nitra
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje