• Profil školy

• Základná škola Škultétyho v Nitre bola založená v roku 1987. V súčasnosti poskytuje primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie 581 žiakom.

V posledných rokoch naša škola postupne nadobúda novú tvár, čo prináša radosť žiakom, učiteľom i rodičom detí. Rekonštrukčné práce pokračujú od r. 2015, každý rok dopĺňame nové moderné vybavenie a didaktické pomôcky do učební a zveľaďujeme areál školy.

Žiakom poskytujeme rozšírené vyučovanie cudzieho jazyka, v anglickom jazyku sa môžu vzdelávať od 1. ročníka a druhý cudzí jazyk si môžu zvoliť podľa vlastného výberu: nemecký, ruský a španielsky. Digitálne technológie sa využívajú na všetkých predmetoch, 18 učební je vybavených interaktívnymi tabuľami a 5 učební interaktívnymi LED panelmi. V ostatných triedach sú dataprojektory. V odborných učebniach informatiky žiaci pracujú s PC, notebookmi a tabletmi. Okrem toho sa v škole nachádzajú 2 jazykové učebne, multimediálna knižnica „Čarovná čitáreň“, Lego-robotická učebňa, chemicko-biologické laboratórium, polytechnická učebňa, cvičná kuchynka, dve hudobné učebne, baletné štúdio,  dve telocvične, školská jedáleň, multifunkčné ihrisko, klubovňa Zelenej školy a Žiackej rady, átrium a rozsiahly rekreačný areál obklopený zeleňou.

Súťaže a iné aktivity žiakov

Škola sa dostáva do povedomia verejnosti vďaka úspechom žiakov, ktorých učitelia v rámci vyučovacieho procesu, krúžkov a iných voľnočasových aktivít vedú k rozvoju ich kreativity, fantázie, vytrvalosti, zdravej súťaživosti a tolerancie. Zvolení zástupcovia do Žiackeho parlamentu a Žiackej rady sa podieľajú na demokratickom riadení života školy.

Naši žiaci sa zapájajú do predmetových olympiád: v slovenskom a anglickom jazyku, geografii, fyzike, chémii, dejepise, literárnych súťaží: Hviezdoslavov Kubín, Šaliansky Maťko, matematických súťaží: Pytagoriáda, matematický Klokan, Všetkovedko. Populárne sú podujatia: Pasovačka prvákov, Deň jabĺk, Deň vody, Deň Zeme, Mikuláš, Vianočná besiedka, karneval, MDD, Piknik, tanečné, hudobné a divadelné vystúpenia pre rodičov, deti z materských škôl, dôchodcov, vo Vianočnom mestečku a iné, ktoré obohacujú život školy.

Žiaci dosahujú výborné výsledky aj v športoch. Organizujeme rôzne športové turnaje a podujatia, lyžiarsky a plavecký výcvik, korčuľovanie. V škole máme širokú ponuku športových krúžkov zameraných na futbal, floorbal, basketbal, gymnastiku a atletiku a karate. V Centre voľného času majú možnosť žiaci rozvíjať svoj talent v športových a umeleckých útvaroch: hádzaná, hudba, spev, tanec a kulinár, modelár a mažoretky.

Inovatívny prístup k výchovno-vzdelávaciemu sa prelína do projektovej činnosti školy. V školskom roku 2014/2015 sme sa ako prvá škola v Nitre zapojili do medzinárodného programu Zelená škola, ktorý pomáha prirodzene prenášať teoretické vedomosti o zodpovednom a šetrnejšom prístupe k životnému prostrediu do každodenného života. Odvtedy úspešne pokračujeme v eko-aktivitách, sme držiteľmi certifikátu „Zelená škola“. V spolupráci s organizáciou Požičaná planéta ako pilotná škola prispievame k rozvoju environmentálnej výchovy.  K rozvoju zdravého životného štýlu prispievajú aj programy SADovo, Skutočne zdravá škola, Food4Change, Tréneri v škole a Zbieram baterky. V rámci medzinárodného programu Erasmus+,  sme zrealizovali mnohé projekty. Za  projekt „Hands on CLIL“, ktorý bol formálne ukončený v januári 2020 sme získali európsky certifikát kvality „European Quality Label“. Nadväzujúc na výsledky medzinárodného projektu „The ITC Road to STEM through TCC“, naši žiaci získavajú základy programovania a robotiky (Photon, slimák Qobo, Baltík), sú zapojení do súťaže The First Lego League, iBobor a projektu Micro:bit v škole. V tomto školskom roku sme ukončili projekt „Inklúzia a inovácie“ a pokračujeme v realizácii projektu „STEMAction for the Future“, v rámci ktorého sa naši žiaci a učitelia zúčastňujú vzdelávacích aktivít v zahraničí. Ďalší projekt „BiblioLingua“ je zameraný na rozvoj čitateľských zručností. Medzinárodná spolupráca v rámci programu Erasmus + rozširuje naše obzory, prispieva k zlepšeniu komunikácie v anglickom jazyku, rozvíja digitálne zručnosti a prehlbuje európsku dimenziu vo vzdelávaní.

Spolupráca školy

Škola spolupracuje s Radou školy, Radou rodičov, zriaďovateľom Mestom Nitra, Regionálnym školským úradom, materskými školami v okolí, strednými školami, s partnerskými školami: ZŠ J. E. Purkyně v Libochoviciach, ZŠ U Sýpek Koměříži v ČR a zahraničnými školami z projektov Erasmus+, Mestskou políciou, Krajskou knižnicou K. Kmeťku, STORM o. z. a Integrácia o. z., ZUŠ a CVČ Domino. Sme cvičnou školou UKF.

Integrácia a inklúzia žiakov

je zabezpečená realizáciou projektu  „V základnej škole úspešnejší" a „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“, službami školského psychológa, špeciálneho pedagóga a pedagogických asistentov a zdravotníckych pracovníkov,  individuálnym prístupom, hodnotením podľa IVP a úzkou spoluprácou s CPPPaP v Nitre.